Technicy organizacji reklamy odbyli staż w Sevilli

Materiał opracowany przez: Ireneusz Balawender, •  opublikowano: 10 października 2017

Grupa 14 uczestników naszej szkoły (kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy) wraz z opiekunem - Ireneuszem Balawendrem - w dniach od 26.08 do 16.09.2017r. odbyła 3-tygodniowy staż w słonecznej Sewilli, położonej na południu Hiszpanii. Staż realizowany był w ramach programu Erasmus+ i projektu pt.: "Aktywni edukacyjnie - efektywni zawodowo". Partnerem naszego projektu była organizacja euroMind, a w jego przygotowaniu i realizacji uczestniczyły także: EUSA Centro Universitario Sevilla oraz Multiplicalia.

Zdjęcie: DSC_0092.JPGZdjęcie: DSC_0108.JPGZdjęcie: DSC_0087.JPG
Zdjęcie: DSC_0128.JPGZdjęcie: DSC_0120.JPGZdjęcie: DSC_0129.JPG

Podróż do Sevilli odbyła się sprawnie i na żadnym z jej etapów nie wystąpiły opóźnienia bądź inne nieprzewidziane sytuacje losowe. Dla częsci uczestników byłą to pierwsza w życiu podróż samolotem, więc wrażeń i emocji nie brakowało. Z Modlina wylecieliśmy punktualnie i po około 4 godzinach lotu zameldowaliśmy się w Maladze na Costa Del Sol.Około godziny 18:30 grupa była już na miejscu w hiszpańskiej rezydencji (Calle Maestro Falla 26, 41006 Sevilla) oczekując na przydział pokoi i spotkanie organizacyjne z koordynatorem ze strony euroMind panią Natalią Chojecką. Gotowi na nowe wrażenia i doświadczenia z niecierpliwością oczekiwaliśmy na pierwszy, pełny dzień naszej hiszpańskiej przygody!

Zdjęcie: DSC_0145.JPGZdjęcie: DSC_0130.JPGZdjęcie: DSC_0138.JPG
Zdjęcie: DSC_0156_nowe.JPGZdjęcie: DSC_0164.JPGZdjęcie: DSC_0163.JPG

Nasz pobyt w Hiszpanii był w pierwszej kloejności związany z naszym kształceniem zawodowym. Dzięki realizacji stażu o tematyce związanej z projektowaniem strategii i kampanii reklamowych zdobyliśmy szeroki zakres wiedzy praktycznej i umiejętności w tym obszarze, szczególnie uwzględniając: etapy powstawania kampanii reklamowej, funkcjonowanie przykładowej agencji reklamowej w Sewilli, zasady i narzędzia badania zachowania konsumenta poprzez focus group i ankiety Google Form, projektowanie grafiki reklamowej, zasady tworzenia i edycji blogów i vlogów, przygotowanie i przeprowadzanie rozmów z klientem, prezentacja produktu, obrona swojej koncepcji projektowej/graficznej, myślenie strategicznie w kontekście planowania strategii dla klienta korporacyjnego, analizę potrzeb konsumenta z obiektywnego punktu widzenia, umiejętność tworzenia reklamy wg wymagań klienta, projektowanie grafiki reklamowej w programie Adobe Photoshop. Zapoznaliśmy się także profile działalności oraz systemy funkcjonowania i organizacji pracy przedsiębiorstw działających w branży reklamowo - graficznej (na przykładzie organizacji Multiplicalia).

Zdjęcie: DSC_0167.JPGZdjęcie: DSC_0169.JPGZdjęcie: DSC00877.JPG

Ze strony organizacji przyjmującej - osobą zaangażowaną w nadzór merytoryczny był specjalista z dziedziny marketingu, reklamy, e-commerce oraz grafiki komputerowej Alvaro Alvares Talegón – nauczyciel/wykładowca EUSA Centro Universitario Sevilla (prowadzi zajęcia w zakresie projektowania aplikacji webowych, marketing on-line, e-commerce, organizacji strategii i kampanii reklamowych) oraz właściciel firmy Multiplicalia. To głownie dzięki niemu oraz wspaniałemu zespołowi ekspertów mogliśmy nauczyć się tak dużo! Co więcej, nasze projekty zyskały uznanie i zostały wykorzystane w kampaniach reklamowych on-line przez klientów instytucjonalnych firmy Multiplicalia!

Zdjęcie: DSC00888.JPGZdjęcie: DSC00900.JPGZdjęcie: DSC00896.JPG
Zdjęcie: DSC00935.JPGZdjęcie: DSC00950.JPGZdjęcie: DSC00928.JPG

Organizacja partnerska – euroMind – przygotowała dla nas bardzo ciekawy program kulturowy. Jego głównymi efektami było: poszerzenie przez uczestników stażu wzorców kulturowych, poznanie historii, tradycji i kultury hiszpańskiej (zwłaszcza region Andaluzji), nowe, oryginalne doznania kulinarne związane z serwowaniem typowych dla tego regionu i kraju potraw, poznanie zwyczajów, norm i wzorców kulturowych południa Hiszpanii. Już w niedzielę - pierwszego dnia pobytu - odwiedziliśmy Plac Hiszpański (Plaza de Espana) - obiekt który powstał w związku z Wystawą Iberoamerykańską, organizowaną w Sevilli w 1929 roku. Budowla tworzy niezwykle dekoracyjną i barwną całość z mnóstwem kolumn i różnorodnych zdobień. Obok znajduje się niezwykły park: Maria Louisa Park, pełny bogatej i różnorodnej roślinności, alejek, kanałów rzecznych, jeziorek i wszędobylskich ptaków. Znajduje się na turystycznym szlaku Sevilli i jest równie często odwiedzany przez mieszkańców jak i przez przybyłych do miasta turystów.

Zdjęcie: DSC00968.JPGZdjęcie: DSC00952.JPGZdjęcie: DSC00967.JPG
Zdjęcie: DSC00982.JPGZdjęcie: DSC00977.JPGZdjęcie: DSC00974.JPG

Poznawanie tradycji kulinarnych regionu Andaluzji było dla nas równie ciekawym doświadczeniem. Podczas pobytu euroMind zorganizował dla nas grupowe wyjście na tradycyjne tapas. Mieliśmy niepowtarzalną okazję do skosztowania kilkunastu specyficznych, hiszpańskich przekąsek. Ponadto nie moglibyśmy opuścić Sevilli bez skosztowania tradycyjnych montaditos, czyli "tapasowych" kanapek, churros czy wspaniale przygotowanych przez przesympatyczną Inmę dań z owoców morza.

Zdjęcie: DSC00986.JPGZdjęcie: DSC00984.JPGZdjęcie: DSC01002.JPG
Zdjęcie: DSC01005.JPGZdjęcie: DSC01011.JPGZdjęcie: DSC01010.JPG

Centralnym punktem każdego naszego spaceru była wizyta w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli (La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), którą powierzchnią przewyższa jedynie Bazylika św. Piotra na Watykanie oraz Katedra Świętego Pawła w Londynie oraz spacer po Alei Konstytucji (Avenida de la Constitucion). Ta reprezentatywna ulica miasta łączy w sobie niepowtarzalny klimat Sevilli (kawiarenki, bary, Katedra) z nowoczesnością (sklepy, nowoczesny transport). Panoramę Sevilli podziwialiśmy odwiedzając Metropol Parasol - drewnianą konstrukcję, która znajduje się na placu La Encarnación. Ma ona wymiary 150 na 70 metrów i wysokość około 26 metrów i uważana jest za największą drewnianą budowlę na świecie. Konstrukcja ta składa się z sześciu "parasoli" w postaci gigantycznych grzybów ("las setas" w języku hiszpańskim), których struktura została zainspirowana podziemiami katedry w Sewilli i figowcami benjamina w pobliżu Plaza de Cristo de Burgos.

Zdjęcie: DSC01040.JPGZdjęcie: DSC01023.JPGZdjęcie: DSC01039.JPG
Zdjęcie: DSC01061.JPGZdjęcie: DSC01052.JPGZdjęcie: DSC01073.JPG

Wolne popołudnie w drugim tygodniu pobytu postanowiliśmy spędzić w Oceanarium (Aquario de Sevilla) - jest ono jednym z ośrodków tego typu o największej różnorodności biologicznej w Europie - posiada około 7 000 eksponatów oraz około 400 różnych gatunków wodnych (ryby, rośliny) możliwych do podziwiania w 36 ogromnych zbiornikach podzielonych na strefy klimatyczne: (Guadalquivir, Atlantyk, Amazonka, Pacyfik i Ocean Indyjski). Największą atrakcją Oceanarium jest najgłębszy zbiornik z rekinami na Półwyspie Iberyjskim (9 metrów głębokości i z 2 milionami litrów wody) - zbiornik o nazwie "Oceanario", w którym mieszkają największe zwierzęta akwarium: dwa egzemplarze rekina (Carcharias taurus), Margarida i Xoana, wraz z parą żółwi Caretta caretta i innymi gatunkami reprezentującymi Ocean Atlantycki.

Zdjęcie: DSC01113.JPGZdjęcie: DSC01101.JPGZdjęcie: DSC01086.JPG
Zdjęcie: DSC01127.JPGZdjęcie: DSC01121.JPGZdjęcie: DSC01123.JPG

Kulminacyjne punkty naszego programu kulturowego przypadały jednak w weekendy. W pierwszą wolną sobotę wybraliśmy się do nadmorskiego Matalascanias o drodze zwiedzając El Roccio. pierwsze na naszej trasie było właśnie urocze El Rocio – jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek w Hiszpanii. Celem pielgrzymów jest oddanie czci wizerunkowi Matki Boskiej z El Rocío. Wydarzenie, które łączy tradycje chrześcijańską z radosnym świętowaniem, odbywa się pięćdziesiąt dni po zakończeniu Wielkiego Tygodnia. Po wyjeździe z El Rocio udaliśmy się do Matalascanas, znajdującego się w południowo-wschodniej części Costa de la Luz. Miejsce to jest popularne wśród turystów nie tylko ze względu na swoje piękno i niezliczone atrakcje, ale również korzystną lokalizację – plaża usytuowana jest w pobliżu parku narodowego Doñana, który mieliśmy okazję zobaczyć. Plaża Matalascanas jest długa i szeroka, otoczona jest wydmami, które tworzą zapierające dech w piersiach widoki. Piękna pogoda oraz ciepłe morze i wysokie fale dopełniły wspaniałego wrażenia.

Zdjęcie: DSC01140.JPGZdjęcie: DSC01135.JPGZdjęcie: DSC01151.JPG

Drugi weekend pobytu przeznaczyliśmy na wizytę w portugalskiej Tavirze, leżącej w prowincji Algarve. Jest to obok Lagos i Silves, jedno z ładniejszych i ciekawszych miast południowej Portugalii. Miasta te wymienione są razem bo łączy je to, że maja długą i bogatą historię oraz to, że istnieje w nich staromiejskie, nie zagospodarowane przez przemysł turystyczny śródmieście. Podczas wizyty zwiedziliśmy zabytkowy kościół, muzeum Fado, stare miasto, ruiny warowni obronnej z czasów średniowiecznych oraz piękne ogrody pełne wspaniałej roślinności. Poznaliśmy też historię tradycyjnych symboli Portugalii (np. koguta). W Tavirze nie ma plaż, gdyż miasto nie leży bezpośrednio na wybrzeżu oceanu. Ale nawet gdyby uznać, że miasto jest położone nad oceanem to dalej trzeba by powiedzieć: w Tavirze nie ma plaż. Znajdują się one bowiem na wysuniętych od lądu wyspach, na które dostaliśmy się promem. Rejs trwał około 25 minut. Po tym czasie mogliśmy już rozkoszować się pięknym słońcem oraz kąpielą w oceanie.

Zdjęcie: IMG_20170902_105306.JPGZdjęcie: DSC01152.JPGZdjęcie: IMG_20170829_193137.JPG

Miejscem naszego trzeciego całodniowego wyjazdu był Kadyks (Cadiz). Jest to najstarsze miasto w zachodniej Europie. Jego historia sięga w okolice 1.100 roku p.n.e., kiedy rybacką osadę o nazwie Gadir założyli tam Fenicjanie (istnieją tam również odkrycia archeologiczne datowane na okres starszy o 2.000 lat). Położona na smukłym półwyspie aglomeracja stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych dla ich następców: Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Maurów. Miasto nie straciło na swoim znaczeniu również po chrześcijańskiej rekonkwiście. To z tamtejszego portu wyruszyła druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. Miasto stało się wówczas centrum handlu z Nowym Światem i przez kolejne stulecia utrzymało swój kolonialny charakter. Odwiedziliśmy Katedrę (Catedral de Santa Cruz), ruiny teatru rzymskiego - Barrio del Pópulo, , targ Mercado Central de Abastos, Plaza de las Flores. W "starym" Kadyksie odwiedziliśmy także park Parque Genovés oraz ogrody Jardines de la Alameda Apodaca, z których roztacza się widok na bezkresny ocean.

Zdjęcie: Praca graficzna zaakceptowana przez klienta - Klaudia Piela.JPGZdjęcie: IMG_20170909_131356.JPG

Podczas stażu uczestniczycliśmy także w niezwykle ciekawych i kreatywnie prowadzonych zajęciach z języka hiszpańskiego. Program przygotowany został do realizacji w wymiarze 15 godzin lekcyjnych (8 bloków tematycznych) poziomu podstawowego (A1). Szkolenie kończyło badanie ewaluacyjne i test kompetencji językowych. Otrzymaliśmy certyfikaty językowe zawierające program kursu oraz ocenę nabytych kompetencji. Całość działań szkoleniowych oraz ewaluacyjnych przeprowadzona została przez przez dyplomowanego lektora języka hiszpańskiego - Marie Gil.