Młodzież ZST uczestniczyła w Festiwalu Nauki

Materiał opracowany przez: , •  opublikowano: 19 października 2017

W dniach 16-18.09.2017 roku młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Rzeszowa uczestniczyła w Festiwalu Nauki, zorganizowanym przez Pratt & Whitney Rzeszów oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza", przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, G2A Arena oraz Polską Agencją Kosmiczną. Festiwal Nauki był objęty Patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Zdjęcie: DSC02873.JPGZdjęcie: DSC02871.JPGZdjęcie: DSC02870.JPG

Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu było efektem współpracy z firmą Pratt & Whitney Rzeszów. Szkoła przygotowała stanowisko prezentujące jej dorobek w nauczanych zawodach w technikum oraz dorobek liceum ogólnokształcącego. Elektronicy prezentowali m.in. drukarki 3D, profesjonalne roboty przemysłowe, mechanicy - nowoczesne symulatory, informatycy - prace modernizujące sprzęt komputerowy i roboty edukacyjne, organizacja reklamy - prezentacje, zdjęcia i ogólny wizerunek stoiska. Licealiści zaś prezentowali broń bez cech bojowych i manekina wykorzystywanego w ratownictwie.

Zdjęcie: DSC02874.JPG

Niezwykle istotnym punktem festiwalowego programu była ogólnopolska konferencja "Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0", pokazująca trendy technologiczne w nowoczesnych przedsiębiorstwach i zarazem kierunek rozwoju szkół technicznych, starających się nadążać za zmianami cywilizacyjnymi współczesnego świata. Oprócz przygotowania stoiska, młodzież ZST z wolontariatu uczestniczyła w pracach wspomagających organizatorów festiwalu na obiekcie G2A Arena.

Ideą festiwalu była popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Festiwal Nauki wpisał się w ten sposób w obchody 80-lecia istnienia Pratt & Whitney Rzeszów, dawnego WSK "PZL-Rzeszów" S.A. Stoisko ZST Rzeszów cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno pracowników Pratt & Whitney, dawnych absolwentów szkoły, jak i dzieci oraz młodzieży. Wszyscy oni zgodnie podkreślali, że szkoła w ostatnich latach wiele uczyniła w zakresie wzbogacania bazy dydaktycznej, że prężnie działają w niej koła zainteresowań, w ramach których zajęć powstają urządzenia na miarę Industry 4.0.