Spotkanie literackie z okazji Światowego Dnia Poezji

Materiał opracowany przez: Józef Stalec, •  opublikowano: 6 kwietnia 2018

20 marca br. obchodziliśmy w naszej szkole wraz z poetami rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - Międzynarodowy Dzień Poezji (ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku). Główną ideą celebrowania tego dnia jest promowanie poezji (tworzenie jej, czytanie, publikowanie i nauczanie o niej). Spośród jedenastu autorów rzeszowskiego oddziału, którzy ostatnio opublikowali swoje książki, na spotkanie przybyło pięciu: Adam Decowski, Celina Depa, Mieczysław A. Łyp, Teresa Paryna, Edyta Pietrasz. A wśród zaproszonych gości można było dostrzec dr Hannę Krupińską-Łyp z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ewelinę Łopuszańską z Koła Młodych przy ZLP Rzeszów i redaktora Andrzeja Zajdla z Polskiego Radia Rzeszów.

Zdjęcie: DSC_0109.JPGZdjęcie: DSC_0098.JPGZdjęcie: DSC_0110.JPG
Zdjęcie: DSC_0120.JPGZdjęcie: DSC_0139.JPGZdjęcie: DSC_0124.JPG

Święto poezji rozpoczęło się od powitania gości i zgromadzonych w szkolnej auli uczniów wraz z opiekunami przez dyrektora ZST Edytę Niemiec i prezesa Oddziału ZLP Mieczysława A. Łypa. Potem głos zabrał prowadzący spotkanie, polonista i bibliotekarz ZST, Józef Stalec, który przywołał znany wiersz Tadeusza Różewicza „Przyszli, żeby zobaczyć poetę”, a następnie wspomniał Bronisławę Betlej w niedawną rocznicę jej śmierci (zm. 10 marca 2017 była znakomitą poetkę, autorką kilkudziesięciu zbiorów poetyckich, związaną przez wiele lat z rzeszowskim oddziałem ZLP). Jej wiersz pt. „Wiara w życie” przeczytała Karolina Kruk, nasza absolwentka, a obecnie studentka Politechniki Rzeszowskiej.

Zdjęcie: DSC_0175.JPGZdjęcie: DSC_0165.JPGZdjęcie: DSC_0177.JPG
Zdjęcie: DSC_0181.JPGZdjęcie: DSC_0183.JPGZdjęcie: DSC_0192.JPG

W dalszej części spotkania przedstawiono nowe poetyckie tomiki: Adama Decowskiego, Celiny Depy, Ryszarda Jaśkowskiego, Haliny Kurek, Mieczysława A. Łypa, Barbary Mazurkiewicz, Teresy Paryny, Marka Petrykowskiego, Edyty Pietrasz, Wacława Turka i Mirosława Welza. Po czym na scenę zaproszono przybyłych poetów, aby najpierw wysłuchali swoich wierszy w wykonaniu Karoliny Kruk i Huberta Sikory z klasy 2d, a następnie czytali wybrane przez siebie utwory, jak i mówili o indywidualnej drodze do poezji, źródłach jej tworzenia i o genezie swoich ostatnich książek. Pierwszą część spotkania zamknął występ muzyczny Justyny Strzępek z 1lo i Seweryna Nurczyka z 3d z piosenką „Last Goodbye" B. Boyda z filmu "Hobbit". Gościem specjalnym naszego spotkania był tłumacz Łukasz Łyp, m.in. poematu "Masnawi i Manawi" Dżalaluddina Rumiego – perskiego poety z trzynastego wieku - który mówił m.in. o swojej pracy nad tekstem Rumiego i o jego filozoficznym przesłaniu.

Zdjęcie: DSC_0200.JPGZdjęcie: DSC_0204.JPGZdjęcie: DSC_0195.JPG
Zdjęcie: DSC_0228.JPGZdjęcie: DSC_0215.JPGZdjęcie: DSC_0218.JPG

W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy kolejnych prezentacji poetyckich. Wpierw Karolina Kruk i Hubert Sikora przeczytali wiersze Teresy Paryny, Marka Petrykowskiego, Edyty Pietrasz, Wacława Turka i Mirosława Welza. Później uczyniły to Teresa Paryna i Edyta Pietrasz, jak i mówiły o swoim zauroczeniu poezją, sztuką, o potrzebie pisania, o korzeniach własnej twórczości i ostatnich poetyckich dokonaniach. Wywołana przez prezesa M. A. Łypa do głosu, a właściwie do odczytania swojego wiersza Ewelina Łopuszańska z Koła Młodych przy rzeszowskim oddziale ZLP przypomniała wszystkim zebranym, że obecny rok został ustanowiony Rokiem Zbigniewa Herberta, znakomitego, nieżyjącego polskiego poety. Z kolei prezes Łyp zachęcił wszystkich młodych, których interesuje pisanie (tacy są w naszej szkole!) do kontaktu z Kołem Młodych, w którym można szukać rady, pomocy, inspiracji do pisania. Zaś prowadzący spotkanie zakończył tę część informacją o ostatnim sukcesie ucznia ZST w konkursie literackim „Bądź jak Pawlikowska!” (II nagroda dla Karola Ziemniaka). Piosenka pt. „Motyle i ćmy” z repertuaru Sarsy Markiewicz, wykonana przez Justynę Strzępek, zakończyła tę część poetyckich prezentacji. Później były już tylko podziękowania dla zaproszonych gości, organizatorów spotkania i wykonawców, krótka sesja zdjęciowa i skromny poczęstunek połączony z rozmowami (nie tylko o poezji) i nagraniami dla lokalnego Radia Rzeszów.

Zdjęcie: DSC_0256.JPGZdjęcie: DSC_0245.JPGZdjęcie: DSC_0238.JPG
Zdjęcie: DSC_0261.JPGZdjęcie: DSC_0266.JPGZdjęcie: DSC_0264.JPG

Podsumowując spotkanie, jego prowadzący zadał pytanie: Po co poezja w czasach, w których nie wydaje się być niezbędna do życia? Odpowiedzi można było doszukać się na pewno w tekstach i wypowiedziach zaproszonych do szkoły poetów, a także u innych twórców - przywołanych podczas spotkania, akcentujących przyjemność czerpaną z obcowania z poezją i poetami. Żyjemy wprawdzie w dobie dominacji kontaktów wirtualnych, ale chyba długo nic nie zastąpi bezpośredniej poetyckiej agory. Warto więc dać się uwodzić tym kilku słowom, w które poeci ubierają najtrudniejsze ludzkie sprawy. I miejmy nadzieję, że literackie spotkanie w naszej szkole pozwoliło jego uczestnikom poddać się takiemu oddziaływaniu!

Zdjęcie: DSC_0277.JPGZdjęcie: DSC_0270.JPGZdjęcie: DSC_0273.JPG
Zdjęcie: DSC_0297.JPGZdjęcie: DSC_0281.JPGZdjęcie: DSC_0287.JPG
Zdjęcie: DSC_0298.JPGZdjęcie: DSC_0300.JPGZdjęcie: DSC_0308.JPG
Zdjęcie: DSC_0312.JPGZdjęcie: DSC_0315.JPGZdjęcie: DSC_0313.JPG