Szlakami Niepodległej - rajd Klubu Turystycznego PTTK do Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego

Materiał opracowany przez: Krzysztof Guzik, •  opublikowano: 9 czerwca 2018

Trasa rajdu (1-2 czerwca br.) wiodła tym razem malowniczymi wzgórzami od Bukowca przez Jamną do Jastrzębi i Ciężkowic. Jedną z atrakcji Bukowca jest siedlisko nietoperza. Znajduje się ono na strychu tutejszego kościoła. We wsi można też podziwiać rezerwat przyrody nieożywionej - tzw. "Diable Skały". Według legendy przyniósł je do Bukowca diabeł i to aż z Węgier. W rzeczywistości skałki powstały miliony lat temu w prehistorycznym morzu, którego dno, w wyniku ruchów górotwórczych, zostało potem wyniesione na powierzchnię. W rezerwacie znajduje się jaskinia "Diabla Dziura", która ma trzy poziomy i jest najgłębszą, a drugą co do wielkości, jaskinią w polskich Karpatach. Jej głębokość wynosi 42 metry, a długość 365 m.

Zdjęcie: 1.jpgZdjęcie: 10.jpgZdjęcie: 11.jpg

Jamna to z kolei wieś, którą spacyfikowali hitlerowcy w czasie wojny za udzieloną przez jej mieszkańców pomoc partyzantom z batalionu "Barbara". W nocy z 25 na 26 września 1944 r. zginęło tu 27 osób.

Zdjęcie: 12.jpgZdjęcie: 14.jpgZdjęcie: 13.jpg

Ciężkowice - miasto w powiecie tarnowskim - od 3 maja tego roku ma nową atrakcję - Pomnik I. Paderewskiego. Monument jest wyjątkowy, ma formę ławeczki. Ławeczka jest na tyle szeroka, aby każdy chętny mógł przysiąść na chwilę przy Paderewskim i posłuchać muzyki odtwarzanej przez zamontowane w pomniku urządzenie. Usłyszeć można menuet G-dur op. 14 nr 1 – uważany za najpopularniejszy utwór Mistrza. Na ścianie bocznej fortepianu umieszczona została inskrypcja "Wygrał Polskę na fortepianie". Autorką pomnika jest Ewa Fleszar – artysta rzeźbiarz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ignacy Jan Paderewski nie bez powodu ma swój pomnik w Ciężkowicach.

Zdjęcie: 18.jpgZdjęcie: 16.jpgZdjęcie: 2.jpg

Wybitny pianista, kompozytor, a przede wszystkim wielki mąż stanu, filantrop i premier II Rzeczypospolitej przez pewien czas swojego życia był mocno związany z miasteczkiem i zasłużył się dla Ziemi Ciężkowickiej. W roku 1897 nabył Paderewski posiadłość w Kąśnej Dolnej. Przez sześć lat – do 1903 roku – dworek w Kąśnej był domem artysty. Obiekt ten jest jedynym na świecie, zachowanym do naszych czasów, domem Mistrza. Po roku 1903 Paderewski wielokrotnie wracał do Kąśnej i Ciężkowic. Ostatni raz w Ciężkowicach był w 1910 roku, kiedy to ufundował tablicę na pamiątkę 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Tablica ta została wmurowana w skałę „Piekło” w Rezerwacie "Skamieniałe Miasto", która od tamtej pory nosi nazwę "Grunwald".

Zdjęcie: 21.jpgZdjęcie: 22.jpgZdjęcie: 23.jpg
Zdjęcie: 25.jpgZdjęcie: 5.jpgZdjęcie: 26.jpg

Na koniec rajdu po Pogórzu Ciężkowickim uczniowie wybrali się wczesnym wieczorem do rezerwatu "Skamieniałe Miasto"”, słynącego z licznych skałek o fantastycznych kształtach. Następnego dnia obejrzeli ciekawą ekspozycję w tutejszym Muzeum Przyrodniczym z bogatą florą i fauną Pogórza.

Zdjęcie: 9.jpgZdjęcie: 8.jpgZdjęcie: 6.jpg