Byliśmy najlepsi w konkursie o tematyce wojskowej

Materiał opracowany przez: Barbara Gajewska, •  opublikowano: 17 grudnia 2017

Duży sukces odnieśli nasi uczniowie w konkursie "Wojska Górskie – Wczoraj i Dziś. Narodowe Siły Rezerwowe – Dziś i Jutro". Była to już VII edycja konkursu wiedzy o 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich oraz Narodowych Siłach Rezerwowych, jaka odbyła się 24 listopada br. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Podkarpacia. Konkurs zorganizowany został przez Sekcję Wychowawczą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Zdjęcie: laureaci.jpg

W konkursie, do którego zgłosiło się cztery szkoły, rywalizacja odbywała się zarówno zespołowo (pięcioosobowe zespoły), jak i indywidualnie. Wzięła w nim udział młodzież z klas o profilu wojskowym. Pytania dotyczyły zarówno historii brygady, wojsk górskich, jak i czasów współczesnych i, należy tu dodać, nie były łatwe. Nasi uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej (otrzymali m.in. okazały puchar i dyplom) i trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej (nagrody: smartwatch, słuchawki, power bank). Zwyciężył Dawid Sikora (2 lo), przed Michałem Workiem (1lo) oraz Bartłomiejem Baciem (2lo). Ponadto naszą drużynę uzupełniali Ewa Kowalik i Oskar Maruszak (z 1lo). Nagrody wręczał pan ppłk Rafał Kowalik, szef sztabu 21 BSP. Opiekę merytoryczną nad uczniami pełniła pani Barbara Gajewska, a w dniu konkursu pan Józef Stalec.

Organizatorzy konkursu wraz z dyrekcją muzeum (pan dyrektor Bogdan Kaczmar) zaproponowali ponadto uczestnikom konkursu zwiedzenie dwóch wystaw, po których oprowadzał nas pan Rafał Kocoł, współautor pierwszej z nich: "Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki. Jej fundamentem jest zbiór znanego kolekcjonera rzeszowskiego Jana Partyki. Ekspozycja została uzupełniona o obiekty z muzealnych magazynów (głównie broń palna). Cztery sale wystawowe wyznaczają kolejne etapy walk o Niepodległą. Każda sala posiada stałe elementy, takie jak: odznaczenia, odznaki pamiątkowe i emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość - związanych z naszym regionem. W każdej sali znajdują się witryny prezentujące wyposażenie, broń, mundury danego okresu. Zobaczyć można tutaj cenny zabytek z okresu odzyskania niepodległości – czapkę rogatywkę wz. 1919 czy rzadko spotykany na rynku kolekcjonerskim mundur polskiego komandosa z czasów walk o Płw. Apeniński. Najbardziej rozbudowana jest część poświęcona czasom II wojny światowej, zaś w szczególności 2. Korpusowi Polskiemu, ze względu na dużą ilość pamiątek po żołnierzach tej jednostki. Całość wystawy została uzupełniona aranżacjami przedstawiającymi np. okopy Legionów Polskich na Wołyniu z lat I wojny światowej czy sztab 3. Dywizji Strzelców Karpackich z okresu bitwy o Monte Cassino. Ekspozycję uzupełniają multimedia oraz bogata ikonografia prezentująca Wojsko Polskie na przestrzeni ponad trzydziestu lat. Wystawa ta pozwala patrzeć na historię nie tylko przez pryzmat podręcznika szkolnego, dzięki czemu nie gubimy jej przesłania i istoty.