Znamię! Znam je? – co musisz wiedzieć o czerniaku skóry

Materiał opracowany przez: Ewelina Chwała, •  opublikowano: 9 marca 2019

Od 01.11.2018 r. do 08.02.2019 r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły, w ramach zajęć edukacji prozdrowotnej z przedmiotu wychowanie fizyczne, uczestniczyli w kampanii edukacyjno informacyjnej nt "Znamię! Znam je? – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry". W lekcjach edukacyjno informacyjnych wzięły udział klasy pierwsze: 1AT, 1BT, 1CT, 1DT, 1ET oraz drugie: 2AT, 2BT, 2CT, 2DT, 2ET, 2FT, 2LOA.

Zdjęcie: DSC_0739.JPGZdjęcie: DSC_0737.JPGZdjęcie: DSC_0647.JPG

Łączna liczba osób, która została objęta projektem, to 284 uczniów i uczennic, którzy dzięki takim zajęciom poznali cechy charakterystyczne czerniaka, zapoznali się z definicją czerniaka skóry, została udzielona im informacja, kto jest w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka. Wskazano również rolę solarium, jako jednego z głównych przyczyn zachorowań na czerniaka skóry. Priorytetem było dotarcie z informacją do młodzieży żeńskiej, ponieważ głównie to dziewczęta w okresie letnim, dbając o swój ładny wygląd oraz szybką opaleniznę, często korzystają z usług gabinetów solarium, myląc priorytety, co w życiu stanowi większą wartość: zdrowie czy "moda na urodę".

Zdjęcie: DSC_0903.JPG

Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie zajęć edukacyjno informacyjnych nt – "Znamię! Znam je? – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry" poznali i przyswoili wiadomości z zakresu:

  • co to jest czerniak?
  • występowanie czerniaka w Polsce
  • kto jest w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka?
  • charakterystyczne cechy czerniaka
  • jak wygląda czerniak, czyli ABCDE Czerniaka?
  • samobadanie skóry – pierwszy krok w zmianie zachowań
  • jak się uchronić przed czerniakiem – złote zasady profilaktyki czerniaka

Uczniowie klas pierwszych i drugich ZST w Rzeszowie podczas zajęć edukacyjno - informacyjnych dotyczących czerniaka skóry po przeprowadzonej zgodnie ze scenariuszem lekcji obejrzeli zaprezentowany film edukacyjny oraz obejrzeli karty /zdjęcia znamion, aby zaznaczyć na podstawie ABCDE czy zdjęcia przedstawiają czerniaka, czy też nie. Uczniowie naszej szkoły otrzymali również ulotki, które mogli zabrać ze sobą do domu i podzielić się zdobytą wiedzą ze swoimi przyjaciółmi oraz rodziną.
Szkolny koordynator programu
Ewelina Chwała
nauczyciel wychowania fizycznego