8 Narodowe Czytanie – Nowele polskie

Materiał opracowany przez: Józef Stalec, •  opublikowano: 14 września 2019

W ostatnią sobotę, 7 września br., przedstawiciele naszej szkoły (Patryk Kielar, Patryk Lelakowski, Karol Ziemniak, Józef Stalec) wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania, inicjatywy promującej polską literaturę, a zapoczątkowanej 8 lat temu przez prezydenta RP. Tym razem spotkaliśmy się na rzeszowskich Bulwarach, wraz z przedstawicielami innych rzeszowskich szkół średnich oraz Teatru Maska, w Ośrodku Sportów Wodnych "Marina" nad Wisłokiem.

Zdjęcie: DSCN8247.JPGZdjęcie: DSCN8245.JPGZdjęcie: DSCN8243.JPG

Para prezydencka zaproponowała do przeczytania 8 nowel polskich, które wybrano z ponad 100 propozycji, przesłanych do Kancelarii Prezydenta: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orka Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony... Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Nasi przedstawiciele przeczytali nowelę H. Sienkiewicza pt. Sachem. I tak, jak wszyscy uczestnicy akcji, otrzymali pamiątkowy dyplom z pieczęcią od Prezydenta RP.

Zdjęcie: DSCN8258.JPGZdjęcie: DSCN8257.JPGZdjęcie: DSCN8252.JPG
Zdjęcie: DSCN8270.JPGZdjęcie: DSCN8272.JPGZdjęcie: DSCN8274.JPG