100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości

Materiał opracowany przez: Barbara Gajewska, Józef Stalec, •  opublikowano: 24 listopada 2018

Centralne uroczystości obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszym regionie odbyły się na Placu Farnym w Rzeszowie. Wzięła w nim udział duża grupa naszych uczniów z LO Nr XIV (z pocztem sztandarowym) oraz dyrekcja szkoły i nauczyciele. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym, której przewodniczył biskup Jan Wątroba. Dalszy ciąg uroczystości państwowych odbywał się przed pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli (meldunek dowódcy Garnizonu Rzeszów, wręczenie wojskowych odznaczeń oraz decyzji dot. awansów na wyższe stopnie, okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców, apel poległych, salwa honorowa, defilada pododdziałów).

Zdjęcie: 11 listopada 3.jpgZdjęcie: 11 listopada 2.jpgZdjęcie: 11 listopada 1.jpg
Zdjęcie: 11 listopada 4.jpgZdjęcie: 11 listopada 5.jpgZdjęcie: 11 listopada 6.jpg

Kulminacyjnym momentem uroczystości było uderzenie w Dzwon Niepodległości przez marszałka Władysława Ortyla (ufundowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego dla uczczenia i upamiętnienia 100-rocznicy Niepodległości; wartę honorową pełniły przy nim nasze uczennice ze "Strzelca"), dające jednocześnie sygnał do wciągnięcia flagi narodowej na maszt oraz odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego – jako odpowiedź na apel Prezydenta RP, by w całej Polsce wspólnie odśpiewać narodowy hymn.

Zdjęcie: 11 listopada 7.JPGZdjęcie: DSC07757.JPGZdjęcie: DSC07755.JPG
Zdjęcie: DSC07765.JPGZdjęcie: DSC07764.JPGZdjęcie: DSC07761.JPG

Po zakończeniu obchodów na Placu Farnym, w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zainaugurowano wystawę Rzeszów i rzeszowianie - drogi ku Niepodległej. A o godzinie 15-ej rozpoczął się wyjątkowy koncert dla kilkutysięcznej widowni na rzeszowskim rynku, zorganizowany przez Rodzinę Jednego Serca Jednego Ducha i we współpracy ze Strzelcami z LO Nr XIV. Zabrzmiały m.in. dobrze znane pieśni patriotyczne: Żeby Polska, Biały krzyż, My pierwsza brygada, Legiony, Maszerują strzelcy, Wojenko, wojenko.

Zdjęcie: DSC07772.JPGZdjęcie: DSC07788.JPGZdjęcie: DSC07792.JPG
Zdjęcie: DSC07802.JPGZdjęcie: DSC07800.JPG

Koncertowi towarzyszył pokaz musztry paradnej z bronią, przygotowany przez pododdział reprezentacyjny dziewcząt z naszej szkoły pod opieką Pani inspektor Barbary Gajewskiej. Przygotowaliśmy również (obok ratusza) stoisko promocyjne naszej klasy mundurowej. Koncert zakończyło wniesienie przed scenę ogromnej flagi przez Strzelców, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i pokaz sztucznych ogni. To już kolejny raz, jak nasza młodzież aktywnie włączyła się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Dziękujemy jej za tak piękny wkład, jak i jej opiekunom oraz dyrekcji szkoły.