Technicy elektronicy odbyli 3-tygodniowy staż w Sevilli

Materiał opracowany przez: Bartłomiej Grabski, •  opublikowano: 12 grudnia 2017

W dniach od 11.11.2017 do 02.12.2017 grupa 12 uczniów naszej szkoły (kształcących się w zawodzie technik elektronik) wraz z opiekunem – Mikołajem Machowskim - odbyła 3-tygodniowy staż w przepięknej i słonecznej stolicy Andaluzji, położonej na południu Hiszpanii. Staż realizowany był w ramach programu Erasmus+ i projektu pt.: "Aktywni edukacyjnie - efektywni zawodowo". Partnerem naszego projektu była organizacja euroMind, a w jego przygotowaniu i realizacji uczestniczyła także szkoła techniczna SAFA Solar House.

Zdjęcie: 11.JPGZdjęcie: SAM_3623.JPGZdjęcie: SAM_3635.JPG

Rano 11 listopada ok. godziny 7, po pożegnaniu się z bliskimi, planowo wyruszyliśmy do Warszawy na lotnisko Warszawa - Modlin. Dla większości z nas była to pierwsza w życiu podróż samolotem, więc już na początku zaczęły się atrakcje. Z lotniska w Modlinie wylecieliśmy punktualnie i po około 4 godzinach lotu wylądowaliśmy na lotnisku w Sewilli. Około godziny 20:00 grupa była już na miejscu w hiszpańskiej rezydencji Inturjoven. Na miejscu czekała już na nas miła i uśmiechnięta pani koordynator naszego projektu - Natalia Chojecka - która wprowadziła nas we wszystkie bieżące sprawy oraz objaśniła program stażu i całego pobytu w Hiszpanii.

Zdjęcie: SAM_4003.JPGZdjęcie: SAM_3993.JPGZdjęcie: SAM_4006.JPG

Celem naszego pobytu w Hiszpanii było w pierwszej kolejności nabycie kompetencji związanych z naszym kształceniem zawodowym. Dzięki realizacji stażu o tematyce nowoczesnych instalacji solarnych wraz z ich projektowaniem, poznaliśmy szeroki zakres wiedzy praktycznej i umiejętności w tym obszarze, szczególnie uwzględniając: montaż paneli solarnych, ich właściwości a także zasadę działania. Zapoznaliśmy się także z funkcjonowaniem profesjonalnych paneli solarnych na specjalnej "farmie solarnej", gdzie mieliśmy okazję rozmowy z fachowcami, którzy na co dzień montują takie panele poszerzając swoją wiedzę na temat tej ciągle prężnie rozwijającej się technologii wykorzystującej słońce.

Zdjęcie: SAM_3917.JPGZdjęcie: SAM_3906.JPGZdjęcie: SAM_3720.JPG

Na czas pobytu w Sewilli została nam udostępniony ośrodek, który jest własnością miasta. Ośrodek był umiejscowiony dosłownie kilkanaście minut od centrum Sevilli! Był to duży 2 piętrowy budynek, posiadający taras oraz ogromną jadalnię. Nasze pokoje były bardzo przestronne i duże. Każdy z pokoi posiadał swój własny taras oraz świetnie wyposażoną łazienkę.

Zdjęcie: SAM_4007.JPGZdjęcie: SAM_4030.JPGZdjęcie: SAM_4027.JPG

Realizacja programu kształćenia kulturowego podczas pobytu obejmowała dwa całodniowe wyjazdy. W pierwszą niedzielę wraz opiekunem udaliśmy się do Kadyksu. Jest to niewielkie miasto położone w południowo-zachodniej Hiszpanii. Po dwugodzinnej podróży pociągiem, uśmiechnięci udaliśmy się prosto na plaże. Po skończonym i udanym plażowaniu udaliśmy się na zwiedzanie miasta Po wszystkich atrakcjach i czasie wolnym udaliśmy się na stacje kolejową w celu powrotu do Sewilli. Tydzień później udaliśmy się na Gibraltar. Jest to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Przyjechaliśmy tam autokarem, wraz z grupą uczniów ze Starachowic. Podczas naszego pobytu wszystkimi działaniami koordynował Przewodnik - Pan Jakub. Podczas wycieczki poznaliśmy historię Gibraltaru i weszliśmy na szczyt góry Gibraltarskiej. Następnie otrzymaliśmy optymalną ilość czasu na zwiedzenie Main Street czyli głównej ulicy. Po udanym dniu ok. godz 19 wróciliśmy do naszego ośrodka.

Zdjęcie: SAM_4193.JPGZdjęcie: SAM_4210.JPGZdjęcie: SAM_4198.JPG

Praktyki zawodowe odbywaliśmy w godzinach popołudniowych i wieczornych, więc codziennie rankiem skoro świt zwiedzaliśmy miasto. Lekcje języka hiszpańskiego mogłyby wydawać się trudne i wyglądać jak zwykłe lekcje szkolne, lecz nie z naszym Nauczycielem – Panem Stefanem! Każdego dnia starał się prowadzić inteligentne zajęcia. Stefano największy nacisk kładł na naukę podstawowych zwrotów które miały nam ułatwić komunikację po hiszpańsku na praktykach. Na każdym zajęciach podsumowywaliśmy zdobytą wcześniej wiedzę utrwalając ją.

Zdjęcie: SAM_4375.JPG

Szkoła, w której odbywaliśmy praktyki, SAFA Solar House jest szkołą katolicką kształcącą młodzież i dzieci w różnym wieku. Celem naszych zajęć było wybudowanie drewnianego domku w który miał być zasilany energią solarną. Dom posiadał także swoją własną instalację hydrauliczną która także była zasilana za pomocą paneli solarnych. Nasi nauczyciele prowadzący Javier i Manuel każdego dnia wprowadzali nas w zakres obowiązków a także pokazywali nowe i zadziwiające możliwości wykorzystania energii solarnej w praktyce. Naszym zadaniem było także wykonanie odwzorowania wykonywanej przez nas instalacji rzeczywistej wirtualnie w programie AutoCAD. Program ten był przeznaczony do projektowania wszelkiego rodzaju architektury wnętrz oraz pozwalał na przejrzyste planowanie.