Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej 2018

Materiał opracowany przez: Magdalena Kołodziej, •  opublikowano: 23 marca 2018

21 lutego 2018 roku już po raz szósty Stowarzyszenie Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej, które skupia szkoły branżowe i techniczne w Rzeszowie, zorganizowało targi edukacyjne. Uczniowie szkół gimnazjalnych mogli zapoznać się z ofertą rzeszowskich szkół zawodowych i technicznych . Targi, jak co roku, odbywały się w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Pierwszym punktem targów była konferencja nt. "Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia", podczas której odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Urzędu marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu pracy, Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Politechniki Rzeszowskiej. Zaprezentowano również kierunki, w których kształcą rzeszowskie szkoły zawodowe.

Zdjęcie: DSC09110.JPGZdjęcie: DSC09075.JPGZdjęcie: DSC09107.JPG

Podczas targów nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali uczniom gimnazjów ciekawą lekcję „Drukowanie 3D – tak pracuje ZST”, natomiast uczniowie promowali kierunki, które można wybrać w naszej szkole. Zalety kierunku technik informatyk prezentował uczeń klasy 3a Jan Stępień. Gimnazjaliści mogli zobaczyć jak wygląda diagnostyka i tuning komputera, oraz w jaki sposób można poprawić wydajność sprzętu. Na stanowisku zaprezentowano dwa komputery z chłodzeniem wodnym i olejowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się wśród uczennic gimnazjum kierunek technik organizacji reklamy, którego specyfikę przybliżały uczennice Daria Tanasova i Julita Baj z klasy 2a. O tym, że warto wybrać kierunek technik mechanik, przekonywali Michał Bober i Rafał Podsiadło z klasy 3c. Mechanicy zaprezentowali symulator Haas, który umożliwia naukę programowania i obsługi maszyny z wykorzystaniem prawdziwego panelu sterowania. Bardzo ciekawie zaprezentowana została oferta kierunku technik elektronik. Uczniowie klasy 3a Michał Gancarz, Jakub Bełz, Daniel Banaś, Dominik Pinkowicz i Sebastian Karaś demonstrowali możliwości drukarek 3D oraz programowalnego ramienia robota.

Zdjęcie: DSC09133.JPGZdjęcie: DSC09134.JPGZdjęcie: DSC09120.JPG
Zdjęcie: DSC09165.JPGZdjęcie: DSC09175.JPG

W pokazie mody w strojach branżowych reprezentowały naszą szkołę uczennice klasy 2a Daria Tanasova oraz Julita Baj, którym towarzyszył uczeń z klasy 3c Rafał Podsiadło. Wydarzenie pięknymi zdjęciami upamiętniła Klaudia Prokop z klasy 2a.